Piękna wrześniowa pogoda boleśnie przypominała czas wakacyjnego luzu, który już niestety za nami. 03 września w każdej szkole rozbrzmiał pierwszy dzwonek, zapowiadający nowy rok szkolny. Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie przywitał swoich uczniów oraz nauczycieli w nowej odsłonie. Wyremontowane sale, gabinety i toalety szkolne uzmysłowiały, że dwa miesiące wakacji były tu bardzo pracowite.
Podczas uroczystej akademii dyrektor Szkoły, pani Grażyna Sobieraj, oficjalnie rozpoczęła nowy rok szkolny. Z uśmiechem na twarzy witała wszystkich obecnych, a szczególnie pierwszoklasistów, dla których ten dzień pod każdym względem był wyjątkowy. Podkreślała, że nowy rok szkolny jest dla każdego możliwością realizacji nowych postanowień i wprowadzania w życie zamierzonych  planów. Najważniejszym priorytetem powinna być nauka, bo, jak podkreśliła, jeśli chce się być kimś w życiu trzeba się uczyć, i nie dla rodziców czy nauczycieli, lecz dla samego siebie, by potem móc docenić, że dobrze jest coś w życiu umieć. Na zakończenie przemówienia życzyła wszystkim cierpliwości i determinacji, aby wytrwale przez cały rok realizować wytyczone cele.

Na inauguracji roku szkolnego już tradycyjnie obecni byli zaproszeni goście. Nie wszyscy jednak, ze względu na liczne obowiązki, mogli przybyć na akademię. Do tych osób należała pani Poseł RP, Bożena Sławiak, w której imieniu odczytano list.
Starostę Sulęcina, pana Dariusza Ejcharta, reprezentował jego zastępca, pan Tadeusz Dąbroś. Zabierając głos, zauważył, że wszystko co dobre jednak się kończy. A wakacje, choć są doskonałym sposobem na regenerację sił, nie trwają wiecznie. Podkreślił, że przed nami rok wielu wyzwań, gdyż w szkołach ponadgimnazjalnych związany jest z realizacją nowej podstawy programowej. Składając kwiaty na ręce pani dyrektor, życzył siły i wytrwałości w codziennej pracy, a także pomyślności w nowym roku szkolnym.
Ważną częścią akademii było złożenie przez uczniów klas pierwszych w obecności pani dyrektor uroczystego ślubowania, którego słowami zobowiązywali się oni do wytrwałej pracy, godnego reprezentowania szkoły, szacunku wobec nauczycieli i uczniów oraz pielęgnowania wartości krzewionych w szkole. Tym symbolicznym gestem pierwszoklasiści włączyli się do społeczności ZSLiZ.
Następnym punktem uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego było podpisanie porozumień o współpracy między ZSLiZ w Sulęcinie a Wojskową Komendą Uzupełnień Wojskowych w Gorzowie Wielkopolskim. Reprezentantami stron byli dyrektor szkoły, pani Grażyna Sobieraj i komendant WKU, ppłk Lucjan Jopkiewicz, którzy oficjalnie w obecności zebranych podpisali stosowne dokumenty.
Miłą niespodziankę sprawił nam inny partner i przyjaciel szkoły, Bank WBK, który przekazując wsparcie finansowe umożliwił zakup  nowego sprzętu sportowego, jaki tego dnia oficjalnie przekazano szkole.
Na sam koniec wręczone zostały akty nadania awansu zawodowego nauczycielom, którzy podczas wakacji pomyślnie przeszli rozmowy kwalifikacyjne lub egzaminacyjne. Wręczono  także nagrody jubileuszowe  tym nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy pochwalić się mogą dużym stażem pracy.
Choć jeszcze niedawno podsumowaliśmy ubiegły rok szkolny i życzyliśmy sobie udanych oraz bezpiecznych wakacji, to już ponownie spotkaliśmy się, pełni nadziei i energii, aby rozpocząć kolejny rok szkolny. Niech będzie on pomyślny dla każdego, a choć przed nami wiele wyzwań, dalekosiężnych planów i ambitnych postanowień, to najważniejsze jest, by podejmowany trud nauczania i zdobywania wiedzy był dla wszystkich cennym darem, a nie przykrym obowiązkiem.

Katarzyna Błońska