XII Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru
pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polski


Nasz udział w Marszu Żywej Pamięci Sybiru
Uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych  im. Unii Europejskiej w Sulęcinie wraz z opiekunami wzięli czynny udział w obchodach upamiętniających los zesłańców na Sybir. Było to możliwe za sprawą projektu, jaki powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół ZSLiZ w Sulęcinie, a którego głównym koordynatorem był dyrektor Zespołu, pani Grażyna Sobieraj. Pozyskane środki finansowe umożliwiły zorganizowanie wycieczki patriotyczno – edukacyjnej do Białegostoku. Projekt ten sfinansowany został dzięki Starostwu Sulęcińskiemu, Związkowi Sybiraków w Sulęcinie, Stowarzyszeniu oraz rodziców uczniów – uczestników wycieczki.
W wycieczce wzięli udział tegoroczni maturzyści, nauczyciele sprawujący opiekę nad młodzieżą (Wioletta Bartniak, Anna Kowalewska, Jadwiga Tamulewicz i Anna Przybyłowska), ale też członkowie Koła Sybiraków.

Spotkanie młodzieży ZSLiZ z prezydentem RP, Bronisławem Komorowskim
Wycieczka do Białegostoku nie wiązała się jedynie z możliwością wzięcia udziału w Marszu Pamięci, dawała też okazję do zwiedzenia tego miasta i jego okolic (Świętej Wody, Góry Krzyży w Wasilkowe, Muzeum Sybiraków). Podczas zwiedzania starówki Białegostoku uczniom naszej szkoły nadarzyła się zupełnie przypadkowa i niebywała  możliwość spotkania się z prezydentem RP, Bronisławem Komorowskim.
Samo spotkanie i rozmowa z nim wynikała z jego inicjatywy i miała nieoficjalny charakter. Prezydent okazał się być osobą spontaniczną, chętną do rozmów z młodzieżą i o dużym poczuciu humoru.
Chcemy pamiętać
Młodzież naszej szkoły, uczestnicząc w XII Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru i składając hołd tym, którzy zostali zesłani, udowodniła dwoją postawą, że chce i będzie pamiętać.

Wioletta Bartniak
Katarzyna Błońska