Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych

im. Unii Europejskiej, ul. Witosa 49, 69-200 Sulęcin
Nowoczesna baza dydaktyczna ...

Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych

im. Unii Europejskiej, ul. Witosa 49, 69-200 Sulęcin
na miarę XXI wieku ...

Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych

im. Unii Europejskiej, ul. Witosa 49, 69-200 Sulęcin
Warsztaty mechaniczne ...

Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych

im. Unii Europejskiej, ul. Witosa 49, 69-200 Sulęcin
hotelarskie ...

Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych

im. Unii Europejskiej, ul. Witosa 49, 69-200 Sulęcin
gastronomiczne...

Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych

im. Unii Europejskiej, ul. Witosa 49, 69-200 Sulęcin
Zapraszamy do nas

Menu Główne

W piątek 3. listopada 2017 roku w Sulęcińskim Ośrodku Kultury odbył się Konkurs Recytatorski poświęcony poezji Bolesława Leśmiana, w którym miały przyjemność i odwagę uczestniczyć uczennice naszej Szkoły: Natasza Kiewro i Patrycja Taraszkiewicz. Doświadczenia, które zdobyły są nie do przecenienia: autoprezentacja, zetknięcie się z atmosferą konkursu czy konfrontacja własnych umiejętności z prezentacjami innych uczestników. A pokonanie tremy podczas występu przed komisją konkursową i widzami to również doskonałe ćwiczenie przed ustną maturą.
Dodatkową przyjemnością udziału w konkursie było, w ramach wyróżnienia, zaproszenie uczestniczek na koncert zespołu Trupięgi, który swoją twórczością prezentuje własne muzyczne spojrzenie na wiersze Leśmiana.
Brawo dziewczyny!

Elżbieta Czerwińska

Dnia 11.05.2017r. uczniowie  Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie wzięli udział w akcji pt.: „Przerwa na czytanie”. Wydarzenie zorganizowano we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Gorzowie Wielkopolskim w ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pt. ,,Biblioteka Oczywiście’’.
Podczas  przerw biliśmy rekord w ilości osób czytających. Tego dnia czytało 162 uczniów. Udowodniliśmy, że książki to świetny sposób na spędzenie każdej wolnej chwili, pamiętając że czytanie poszerza wiedzę, rozwija słownictwo, wyobraźnię, umiejętności komunikacji oraz szereg innych kompetencji w nas drzemiących. Chętni przeczytali  ulubione fragmenty z wybranych przez siebie pozycji. Temu edukacyjnemu wydarzeniu towarzyszyło wiele humoru i zabawy.

 

 

Wiktoria Hyża
Izabela Pawlus
ucz. kl II LOW

Dnia 29 marca 2017 roku młodzież Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie wzięła udział w wykładzie i zajęciach warsztatowych pt „Od Kopciuszka do bohaterki” w sulęcińskiej Bibliotece Publicznej. Rozmawialiśmy  nie tylko o wizerunku kobiet w literaturze, ale również o tym w jaki sposób jest przedstawiana płeć piękna we współczesnej reklamie. Doszliśmy do wniosku, że dominuje  stereotypowe przedstawianie jej  w mediach. Próbowaliśmy także ustalić rolę i miejsce  kobiet w  naszej świadomości w oparciu o  najpopularniejsze baśnie oraz literaturę polską. Zajęcia były bardzo inspirujące. Odwiedziny biblioteki to oczywiście także znakomita okazja do zapoznania się z nowościami na rynku wydawniczymi, co też uczyniliśmy.

Izabela Pawlus
uczennica kl II LOA

Co łączy Josepha Conrada, pokolenie Kolumbów i Żołnierzy Wyklętych? Mogli się o tym przekonać uczestnicy literackiego spotkania, które odbyło się 16 marca 2017 roku o godzinie 17.00 w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie.
Z inicjatywy pani Elżbiety Czerwińskiej, pani Katarzyny Błońskiej i pani Kariny Rogowskiej przygotowana została inna niż konwencjonalna lekcja języka polskiego i historii, a jednocześnie wieczornica – słuchaliśmy interpretacji tekstów K.K. Baczyńskiego, jak również lekcja z wychowania do wartości – mówiliśmy o etyce conradowskiej, normach i zasadach godnego postępowania człowieka w życiu. Przy okazji oficjalnie zainaugurowaliśmy obchody jednego z patronów roku 2017 – Josepha Conrada.
Podjęte do wspólnej dyskusji tematy, odnoszące się m.in. do kondycji współczesnego pokolenia młodych Polaków, znaczenia patriotyzmu w życiu codziennym  oraz uniwersalnych marzeń, pragnień, a także dylematów moralnych nastolatków, były okazją do ważnych rozmów. Choć samo spotkanie siłą rzeczy odnosiło się do problemów niełatwych jak na dość późną porę, to nastrojowa oprawa audiowizualna i przygotowany przez panią Karolinę Ignatowicz wystój świetlicy szkolnej, wprowadziły wszystkich w niezwykły klimat.
To, że na jednym takim spotkaniu z pewnością się nie skończy, a sama forma takich nowatorskich przedsięwzięć wpisze się w kalendarz szkolnych imprez, świadczyły opinie uczniów – sami sugerowali tematy i zagadnienia dla tych następnych. a więc zapraszamy niebawem. Edukacja w takiej formie, dlaczego nie!

Katarzyna Błońska

Już niedługo wszyscy zasiądziemy do wigilijnych stołów. Przygotowania związane z tym niezwykłym dla naszej tradycji wieczorem ruszyły pełną parą. Zapewne częściej niż zwykle wertowane są strony książek kucharskich bądź przeglądane strony internetowe ze sprawdzonymi przepisami... Niebawem w każdej kuchni zapachnie świętami...
My, czyli autorki książki, jaką samodzielnie napisałyśmy i zgłosiłyśmy do konkursu „Misja – książka” chcemy się podzielić trochę innym przepisem, zdradzającym  sposób na napisanie swojej pierwszej, debiutanckiej książki. Przekonajcie się sami, że to nietrudne, a sprawić może mnóstwo frajdy. Oto przepis:

  1. Znajdź chętnych do pracy nad książką przyjaciół – wspólne pisanie to podróż w jaką warto wziąć tych, których darzycie sympatią i zaufaniem.
  2. Wejdźcie razem na skypa – to współczesne medium umożliwia wspólną twórczą pracę nawet tym, którzy mieszkają daleko od siebie.
  3. Stwórzcie grupę na Facebooku – w znacznym stopniu ułatwia kontakt, a pomysły przychodzą dosłownie w każdym momencie, stąd warto na bieżąco każdy konsultować.
  4. Wymyślcie temat przewodni książki – to nie jest takie oczywiste, bo ilu współpisarzy tyle pomysłów, więc potrzebne są kompromisy.
  5. Wybierzcie opiekuna, np. nauczyciela, który będzie w was wierzył i mobilizował do pracy – pisanie jest czasochłonne, możecie z czasem zwątpić  w sens pisania książki.
  6. W momencie kreowania bohaterów możecie zauważyć, że postacie po części przypominają was samych, ale wy też może być inspirującym tworzywem literackim!
  7. Przygotujcie się na nocne pisanie – natchnienie przychodzi o porze, w której przeciętni śpią, a artyści tworzą.
  8. Na koniec jeszcze raz przeczytajcie treść książki – najlepiej nie na świeżo, wtedy nie widzi się popełnionych błędów. Tu też pomocna będzie korekta nauczyciela (my wdzięczni jesteśmy za pomoc pani Katarzyny Błońskiej)
  9. Przygotujcie się na różne opinie – jedni będą komplementować (to miłe!) zaś inni krytykować wasze książki, stąd pozytywne komentarze niech dodają skrzydeł, krytyczne uwagi – niech będą podpowiedzią, a na złośliwe nie zwracajcie uwagi.
  10. Cieszcie się! Dokonaliście niemożliwego. Wspólnie napisaliście książkę. Tyle czasu poświęciliście na nią, duma powinna was rozpierać.

My ze swoje jesteśmy bardzo dumne – zachęcamy do przeczytania „Pomiędzy jasnością a ciemnością” i głosowania na nią – ridero.eu/pl/books/pomiędzy_swiatlem_a_ciemnoscia/

Natasza Kiewro
Weronika Kleńk
Weronika Schmidt

 

Partnerzy szkoły

 

 

Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy
w zawodzie krawiec

 

 

UWAGA
Zmiana rachunku bankowego

 

 Promocja szkoły
(zobacz film)

 

 

 

 

 

jesteśmy wyróżnieni
przez uczniów i rodziców

 

Dobrze ZaPROJEKTowana
Szkoła 2016